Ezgi Coşkun

ÇALIŞMAYAN ANNELER

Çalışan bir kadın/bir anne olarak çalışmayanlar için geldim. Bu yazı evde olup ev işi yapan, aynı zamanda tüm gün çocuğa bakan, ne kadar keyifle yaparsa yapsın saatlerce süren bir iş olan yemek ile uğraşan, kendisine vakit ayırmaya/vakit yaratmaya çalışan, 3 dk tuvalete girdiğinde mutlu olan ama aynı zamanda o 3 dk lik tuvalete gözyaşları sığdıran annelere gelsin. Çocuğunu bırakıp işe gitmek ne kadar zorsa, 24 saat çocuğunla birlikte olup bir de eve yetişmeye çalışmak kat kat daha zor.

Çalışmayan arkadaşlarımla konuşmalarımda  çevreden şöyle psikolojik baskılar yapıldığını öğrendim.
Çocukları at artık okula da, hayatına bak. (SANA NE?)
Sigortan kaç gün oldu? (NAAPICAN?)
Evde boş durma, el işi yap. Kursa git bari. (İSTESEM GİTMEZ MİYİM?)
İnsanlar internetten neler satıyor, sen de satsana (BELKİ SATIYORUM, HER ŞEYİ BİLMEK ZORUNDA MISIN?)
Diploman boşa mı? (YOOO DUVARIMI SÜSLÜYOR)
Ev işleri için neden yardımcı almıyorsun? (PARASINI VER, YARDIMCI ALAYIM)
Kocan para kazanıyor diye mi bu güven, ya giderse? (NEDEN GİTME İHTİMALİNİ DÜŞÜNEYİM?)

İşe ilk başladığımda Derin 3 aylıktı. Kahretmiştim kendimi. Kötü anne gibi hissetmiştim. Evet saçma ama çocuğu bu kadar küçük işe başlayan her anne en az bir kez kafasından bunu geçirmiştir. Sonra işe dönmek öyle iyi gelmişti ki. İnsan görmeyi, sosyalleşmeyi, bir şeylerle uğraşmayı, excelde formül yazmayı özlemiştim. Ne kadar çocuğunun yanından ayrılmak istemesen de, işe gidince aklın hep onda kalsa da, en yakının olan annen bile bakıyor olsa, 30 kez görüntülü arasan da, senin de nefes almaya ihtiyacın var canım anne.

Ne de olsa evdesin diyorsunuz çalışmayan annelere. Evet evde ama bazen çocukla uğraşırken başka şeyler yapılamıyor. Evet evde ama bazen yapılabiliyor olsa bile o kadın başka şey yapmak istemiyor. Hemcinslerimden böyle şeyler duymak beni yaralıyor. Çünkü kimsenin hayat şartlarını bilemezsiniz, maddi durumun hayatımızı şekillendirdiği günümüzde neden temizliğe biri gelmiyor, neden çocuğunu okula vermiyorsun vs. diyemezsiniz. Siz ne isterseniz yapabilirsiniz ama bunun için insanları yargılayamaz, o insanları üzemezsiniz. Kendi hayatınıza bakarsanız mutlu olur mutlu edersiniz.
Bıkbıklarınızdan öperim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

99 − = 98