Ezgi Coşkun

HER ŞEY YOLUNDA…

-Her şey yolunda.
+Yolunda mı gerçekten? İyi görünmüyorsun.
-Uyuyamadım, çocuk uyutmadı, gece çok uyandı.
+Başka bir şey yok yani?
-Yok ya, uykusuzluk, bir de son zamanlarda biraz fazla sıkıntılar oldu.
+Kimle? Çocukla mı?
-Yok, eşimle.
+Geçici şeylerdir, retro falan var diyorlar, sizi de etkilemiştir. Dert etme. Başka sorunların olmasın da.
-Annemler de ayrı alem, evde hep bir gerginlik var. Bize de yansıyor haliyle. Gitmiyor yani.
+Sağlığınız iyi, boşver. Takılma bunlara.
-Sağlığımızın da şahane olduğu söylenemez. Bağırsaklarımda problem çıktı, eşim desen hep hasta.
+Umarım tez zamanda yoluna girer her şey, dikkat edin kendinize. Görüşürüz.

Okurken içiniz şişti değil mi? Siz ne diyorsunuz, benim yazarken şişti. Daha da uzatacaktım, yapma gözünü seveyim Ezgi, bir dur, insanlara, kendine bunu yapma dedim. Esasında işin özü şu; dertleriniz olabilir, çok normal, herkeste var. Dertlerinizi başkalarıyla paylaşmanız da çok normal. Kimi insan paylaşarak rahatlar, kimisi ise ketumdur, konuları kimseye aktarmadan içinde çözer. Ama yukarıdaki mesele şu hatta meseleler şunlar.

*Madem sürekli bir problem sunacaksın, neden başta her şey yolunda dedin? Kendini mi kandırdın, ters psikoloji yapıp -mış gibi mi davrandın, yoksa kötü görünüyor olmana rağmen güçlü duruyormuş imajı mı yarattın?
*Karşındaki kişi yakın ya da değil, tanıdığın biri, belki bir arkadaşın, belki ailenden biri. Her pozitif cümlesinin üstüne negatif bir cümleyle karşılık vermen karşındaki kişinin enerjisini sömürdü. Nerden sordum lanet olsun demeye başladı içinde. Çünkü bunu dışından söylese, “sen de hiç dinlemiyorsun, bir de arkadaşım olacaksın, bir derdimiz var kiminle paylaşacağız?” gibi tepkiler alacaktı.
*Karşınızdaki kişi işinde uzman, sizin sorunlarınızı çözebilecek biri değilse size yardımcı olamaz. Psikolojinizi düzeltemez. En fazla “takma kafana, geçer, boşver, olur öyle şeyler arada, dönemseldir” gibi genel cümleler kullanır. Bu sizi tatmin eder mi? Beni etmez ve etmeyeceği için boşuna karşımdakini yormam. Bana bir faydası dokunacaksa anlatırım. Başta da her şey yolunda demem. Her şey yolunda diyorsam her şey yolundaymış gibi davranmam lazımdır çünkü.

Dertler olur, olacak. Ciddi sağlık problemleri olabilir. Dünya neşesi, sevgi pıtırcığı birisindir, tüm pozitif şeyler senin üzerindedir. Kanser olabilirsin, bir anda hayatın tepetaklak olabilir. Hayattaki en şanssız kişi sensindir, daha doğrusu böyle olduğunu düşünüyorsundur, öyle fırsatlar çıkar ki karşına o güne kadar çıkmayan fırsatlar için şükredersin. Aşıksındır, kavga edersin, ayrılırsın, kahrolursun. Sevdiğini kaybedersin, günlerce ağlarsın, depresyona girersin, hayattan bağlarını koparırsın. Belki “eeeh yeter, bu böyle olmaz toparlanmam lazım” deyip ayaklanır, belki daha da dibe düşersin. Her şey mümkün, her şey olabilir. Bir dur, bir nefes al. Ya sahip olduklarını kaybetseydin. Kaybedince anlamayın, kaybetmeden anlayın. Kaybetmemek için çabalayın.

Kardeşim biz kimseye dert anlatamayacak mıyız diyebilirsiniz. Anlatacaksınız ama böyle değil. Enerji emmeyin, birileri sizle konuşmaktan kaçınır hale gelmesin.

Darlamalarınızdan öperim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 81 = 85