Ezgi Coşkun

OLAN BİTENLER

Ülkede her geçen gün bir şeyler oluyor. Öldürülenler, yakılanlar, kesilenler, tacize uğrayanlar, tecavüze uğrayanlar, bağıranlar, bağıramayanlar, hakkını arayanlar, arayınca öldürülenler, çocuklar, bebekler, kadınlar. Kimini duyuyoruz, kimini duymuyoruz. Duymadıklarımız maalesef ki duyduklarımızın çok katı fazla. Bu yazı sürekli olarak güncellenecektir. Keşke güncellememe fırsat vermeden bazı önlemler alınsa fakat sayılar her geçen gün daha da artıyor. Yaşanan acıları unutmamak adına derlediğim topladığım kadarını tarih tarih yazdım. Çocuk fotoğrafları paylaşmadım, paylaşmayacağım. Etik bulmuyorum. En çok da günahsız bebekler, çocuklar canımı acıtıyor.

MART 2009 Münevver Karabulut (18) : Geceyarısı İstanbul Etiler’de bir çöp konteynerinde Münevver Karabulut’un cesedi bulundu. Başı gövdesinden ayrılan 18 yaşındaki genç kızın cesedi çöp konteynerine bir gitar kutusunda atılmıştı. Münevver Cem Gariboğlu tarafından öldürüldü.

MART 2012 Emine Akçay (26) : Adana’da çocuklarının ısınması için saç kurutma makinesini açtıktan sonra yan odada intihar etti.

2012-2015 ENSAR VAKFI İSTİSMAR OLAYI : Muharrem B. isimli öğretmen tarafından 3 sene boyunca istismarlar gerçekleşti. 10 çocuktan 6’sında kesin tecavüz saptandı. 3 çocukta zaman geçtiği için tecavüz kesin olarak ispat edilemedi ancak raporda tecavüzün gerçekleşme ihtimalinin kuvvetli olduğu bilgisinin altı çizildi. 1 çocuğunsa tecavüze uğramadığı belirlendi. Ancak iddianamede Ensar Vakfı’nda çalışan öğretmenin o çocuğa da cinsel içerikli filmler izlettiği kaydedildi. 

NİSAN 2013 Dilek Özçelik : Çevre ve şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar kanser ilaçlarının teminini isteyen genç kadının cebine para sıkıştırmaya çalıştı. Dilek Özçelik Nisan 2018’de vefat etti.

MAYIS 2013 GEZİ PARKI OLAYLARI : İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan ve sadece umumi hizmette kullanılmak koşulu ile tapuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş olan Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı Taksim Yayalaştırma Projesi çerçevesinde imar izni olmadan yeniden inşa etmesini engelleme eylemi olarak başlamıştır. Gezi Parkı’nın Asker Ocağı caddesine bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22:00 civarında yıkıldı. Aynı zamanda 5 ağaç da yerinden söküldü. Taksim Dayanışma grubunun üyeleri iş makinalarının önüne geçerek daha fazla yıkım yapılmasını engelledi. Ardından bu gruptan 50 kişi parkta çadır kurarak sabaha kadar nöbet tuttu.
Mehmet Ayvalıtaş (20) : 2 Haziran 2013, Gezi Parkı’na destek için otoyol kapatıldığı sırada üzerine süren aracın çarpması sonucu öldü.
Abdullah Cömert (22) : 3 Haziran 2013, eylem sırasında başına aldığı darbe sonucu öldü.
Ethem Sarısülük (26) : 12 Haziran 2013. 1 Haziran’da eylem sırasında polis tarafından başından vurularak ağır yaralandı. 12 Haziran’da beyin ölümü gerçekleşti.
Zeynep Eryaşar (50) : 15 Haziran 2013. Avcılar’da yapılan protesto gösterisi sırasında polisin aşırı miktarda gözyaşartıcı gaz kullanmasının ardından kalp krizi geçirdi.
Ali İsmail Korkmaz (19) : 10 Temmuz 2013. Gösterilerin ilk günlerinde sivil giyimli saldırganlar tarafından feci şekilde dövüldü, başına aldığı darbenin etkisiyle beyin kanaması geçirirken 20 saat geciken müdahalenin ardından 1 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti.
Ahmet Atakan (22) : Ankara’da ODTÜ ve Tuzluçayır’daki protestolara destek vermek için Antakya, Armutlu’da yapılan eylemde polis tarafından kafasından gaz fişeğiyle vurulup, çatıdan düşerek öldü.
Serdar Kadakal (37) : Çalıştığı Kadıköy’de emniyet güçleri tarafından yoğun ve yaygın şekilde bibergazı kullanımının ardından kalp krizi geçirerek öldü.
Berkin Elvan (15) : 15-16 haziran gecesi, Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almak için çıktı, polisin gaz fişeğiyle başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, 15. yaşına komada girdi. 11 Mart 2014’te öldüğünde 16 kiloydu.

NİSAN 2014 Gizem Akdeniz (6) : Ablasıyla ilişkisi bulunan ancak aile üyeleri tarafından izin verilmeyen Süleyman Akdeniz, planlı bir şekilde evinin önünden kaçırdığı küçük kızı koli bandı ile bağladı, bıçakladı ve yaralı halde üzerine benzin döktükten sonra yakarak öldürdü.

MAYIS 2014 SOMA FACİASI : Soma Faciası, 13 Mayıs 2014’te Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası. Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı.

AĞUSTOS 2014 Zafer Açıkgözoğlu (27) : İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde taşerona bağlı olarak çalışırken görevi olmadığı halde hiçbir koruyucu önlem alınmadan kanalizasyon sularının içine girmeye zorlanan, işsiz kalma korkusuyla itiraz etmesine rağmen o sulara giren Zafer, kaptığı mikrop sonucu karaciğer rahatsızlığından öldü.

EKİM 2014 Tezcan Gökçe – Recep Gökçe : 18 işçinin hayatını kaybettiği Ermenek maden kazasında hayatını kaybeden Tezcan Gökçe’nin babası Recep Gökçe cenazede yırtık lastik ayakkabılarıyla yüreğimizi dağlamıştı.

ŞUBAT 2015 Özgecan Aslan (19) : Mersin’de minibüste tecavüze uğradı, direndi ve ertesi gün yakılmış bedeni bulundu.

EKİM 2016 Irmak Kupal (4) : komşuları Himmet Aktürk tarafından tecavüze uğradıktan sonra vahşi bir şekilde öldürüldü. Otopsi raporunda ters ilişkiye girmeye kalkışan Himmet Aktürk’ün Irmak’ın bedenine zarar verdiği ve boyun bölgesine baskı yaptığı yazıyordu. Irmak’ın katledilmesinin ardından Kupal ailesi tamamen dağıldı. Baba Bilal Kupal, kendisini aldattığını iddia ettiği eşi Suriye Kupal’ı ve 10 yaşındaki kızı Ayşe’yi bıçaklayarak öldürdü.

KASIM 2016 ALADAĞ : Aladağ’da, 29 Kasım 2016 tarihinde, ortaokulda okuyan kız öğrencilerin kaldığı Süleymancılar cemaatine ait yurtta, elektrik sisteminin kısa devre yapması sonucu çıkan yangında; eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in kızı Sare Betül Genç, 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü; 7’nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6’ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirdi.

MAYIS 2017 Eylül Umutlu (6) : Yalova‘nın Çınarcık ilçesinde sokakta oynarken kaybolan 6 yaşındaki Eylül’ün tecavüz edildikten sonra boğularak öldürüldüğü açıklandı. Arama çalışmalarına da katılan Murat Ş. tarafından katledilen minik Eylül’ün cansız bedeni terk edilmiş bir inşaatta bir bavulun içinde bulundu.

EKİM 2017 Helin Palandöken (17) : Reddettiği Mustafa Yetkin tarafından okul önünde pompalı tüfekle vurularak öldürüldü.

MAYIS 2018 Şule Çet (23) : Şule Çet’in Çankaya’daki Yelken Plaza’nın 20. katından atlayarak intihar ettiği ileri sürüldü. Çet’in otopsi raporuna göre tecavüze uğradıktan sonra öldürüldüğü tespit edildi.

HAZİRAN 2018 Leyla Aydemir (4) : Köyde oyun oynarken kayboldu. 18 gün sonra cansız bedeni bulundu. Küçük kızın babasının amcasının oğlu olan tutuklu sanık Mehmet Ali Aydemir (32) kasten öldürmeden tutuklandı.

HAZİRAN 2018 Eylül Yağlıkara (8) : Kayboldu ve  bir elektrik direğinin dibinde gömülü olarak bulundu. Vücudunda kesici alet izlerine rastlanırken, cinsel istismar sonrası boğularak öldürüldüğü belirlendi. Ayrıca Eylül’ün katili Uğur Koçyiğit’in cep telefonunda çocuk pornosu bulundu.

AĞUSTOS 2019 Emine Bulut (38) : Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran tarafından takip edilerek bir kafeye sokulan Emine Bulut, on yaşındaki kızının gözleri önünde yine eski eşi Fedai Baran tarafından boğazından bıçaklanarak öldürülmüştür. “ÖLMEK İSTEMİYORUM” diye haykıra haykıra ölmüştür. O sırada 10 yaşındaki kız da “anne lütfen ölme” diye ağlıyordu.

EYLÜL 2019 Nadira Kadirova (23) : Bakıcı olarak çalıştığı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, 23 Eylül akşamı yaşamını yitirdi. Soruşturma kapatıldı.

KASIM 2019 Güleda Cankel (19) sevgilisi tarafından önce boğazı sıkılıp, kabloyla boğulduktan sonra kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.ARALIK 2019 Ceren Özdemir (20) evine girerken Özgür A. isimli firari bir suçlu tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

ŞUBAT 2020 Adem Yarıcı (42) : Çocuklarım aç diyerek Hatay Valiliği önünde kendini yaktı.

TEMMUZ 2020 Pınar Gültekin (27) : Muğla’da 5 gün haber alınamadı. Beşinci günün ardından genç kadının cansız bedeni Menteşe ilçesinde ormanlık bir alanda bulundu. Gültekin’in, eski erkek arkadaşı olduğu öne sürülen evli ve bir kız çocuğu babası olduğu belirlenen Cemal Metin Avcı (32) tarafından varile koyup üzerine beton dökülerek katledildi.

AĞUSTOS 2020 Duygu Delen (17) : Duygu erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın (20), 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki evinin penceresinden düşerek hayatını kaybetti. Mehmet Kaplan tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürerken, Duygu Delen’in cinayete kurban gittiğinin iddia edilmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Polis tarafından gözaltına alınan Mehmet Kaplan, sevk edildiği adliyede ‘cinsel istismar’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından tutuklandı.

EKİM 2020 Nahide Güneş Ünal (33) : Düzce’de 3 gün boyunca alıkonulduğu evde reddettiği Kemal Anıl Şenol tarafından silahla vurularak öldürüldü.

EKİM 2020 Melek Arslan (24) : Erkek kardeşi Mustafa Arslan tarafından, “Namusumuza leke getirdi” diyerek sokak ortasında silahla vurularak öldürüldü.

EKİM 2020 Hatice Tusu (59) : 10 Ekim’de Aydın’da kaybolan ve 4 gün haber alınamayan Hatice hakkında uzaklaştırma kararı çıkardığı ve reddettiği Suat Aksoy tarafından boğazı sıkılarak öldürüldü.

EKİM 2020 Hazal Tektaş (19) : İstanbul’da reddettiği erkek tarafından başından silahla vurularak öldürüldü. Öldüren kişi Mehmet Ali Atış daha önceden şikayetler üzerine serbest bırakılmış. Serbest bırakılmasaydı yaşıyor olacaktı.

2020 CORONA döneminde sokak röportajlarında ısrarla camiye virüs girmeyeceği savunuldu.

 • Çünkü 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın iki sokak köpeğini tecavüz ettikten sonra telle boğarak öldüren katil zanlısına hiçbir ceza verilmedi.
 • Çünkü yeğenine tecavüz eden imam, “Rızam dışında ilişkiye girmiş, asıl ben şikayetçiyim” dedi.
 • Çünkü 12 yaşındaki küçük kız 18 yaşında gözüktüğü için kendisini istismar eden 22 yaşındaki Vedat E. serbest bırakıldı.
 • Çünkü dokuz yıl boyunca babasının cinsel istismarına uğrayan 8 yaşındaki kız annesi, akrabaları ve öğretmenleri tarafından susturuldu.
 • Çünkü Konya‘da dokuz çocuğa fiziksel ve sözlü istismardan yargılanan öğretmen mahkemece serbest bırakıldı.
 • Çünkü zihinsel engelli genç kıza tecavüz eden beş kişi, genç kız bağırarak tepki göstermediği için suçsuz bulundu.
 • Çünkü Kocaeli’de 14 yaşındaki Nehir’e cinsel istismarda bulunan 56 yaşındaki Alaattin Üçüncü sağlık sorunları gerekçesiyle tahliye edildi.
 • Çünkü 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz edip ölüme sürükleyen Musa Orhan tutuksuz yargılandı.

Yürekleri burkan Recep Gökçe, virüse yenildi - Son Dakika Haberleri Milliyet
Recep GÖKÇE
Türkiye'yi sarsan intiharın altından 'tele çete' çıktı!
Emine AKÇAY
Dilek Özçelik hayatını kaybetti - Son dakika haberleri
Dilek ÖZÇELİK
Özgecan Aslan ölüm yıldönümünde unutulmadı: 'Başka canlar yanmasın' - Son Dakika Haberler
Özgecan ASLAN
Şule Çet davasında flaş gelişme! - Son dakika haberleri
Şule ÇET
Vahşice katledilen Emine Bulut'un kızı için kayyum atandı - Son Dakika Flaş Haberler
Emine BULUT
Helin Palandöken ve Fatma Şengül cinayetleri... Yakınları anlatıyor | Gündem Haberleri
Helin PALANDÖKEN
Nadira Kadirova'nın ölümüyle ilgili neler biliniyor? - BBC News Türkçe
Nadira KADİROVA
KAN DONDURAN SAVUNMA! Güleda'nın davası başladı! "Bıçağı göğsüne bastırdım!" - Son Dakika Haberleri
Güleda CANKEL
Hatay Valiliği Önünde "Çocuklarım Aç" Diyerek Kendini Yakan Adam Öldü | Körfez Gazetesi
Adem YARICI
Pınar Gültekin'in ailesinden mahkemede flaş çıkış!
Pınar GÜLTEKİN
Münevver Karabulut cinayeti - Vikipedi
Münevver KARABULUT
Duygu Delen Olayında Bilirkişi Raporu Mahkemeye Sunuldu: 'Bilinci Pencereden Düşerken Kapalıydı' - onedio.com
Duygu DELEN
Hatice Tusu kimdir? Müge Anlı Hatice Tusu olayı nedir? Hatice Tusu öldürüldü mü? - Takvim
Hatice TUSU
Diyarbakır'da Melek Arslan erkek kardeşi tarafından sokak ortasında öldürüldü - Evrensel
Melek ARSLAN
Hazal Tektaş kimdir? Hazal Tektaş cinayeti ne zaman gerçekleşti? - GÜNDEM - Silivri Haberleri
Hazal TEKTAŞ
Evinde zorla alıkonulan Nahide Güneş Ünal erkek kurbanı oldu – Habernett - Habernett
Nahide Güneş ÜNAL
Zorla lağım temizlettirilen taşeron işçinin ölümü herkesi kahretti - Sağlık Haberleri
Zafer AÇIKGÖZOĞLU
Aladağ'da 8 cemaat yurdu daha var
ALADAĞ YURDU YANGINI
Aile Bakanı Ensar Vakfı'na sahip çıktı
ENSAR VAKFINDAKİ ÇOCUK İSTİSMARLARINA AİLE BAKANININ TEPKİSİ
Gezi Parkı eylemlerinin 5. yılında hayatını kaybedenler anılacak
GEZİ PARKI OLAYLARI

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

77 + = 84