Ezgi Coşkun

KAMP/ BEBEKLE-ÇOCUKLA KAMP

Merhabalar,

Bu yazımda size kamp yapmaya dair her şeyi anlatacağım. Gereken malzemeler, bazı şeylerin ne kadar önemli olduğu, çocukla gittiğiniz takdirde yanınıza ekstra almanız gerekenler gibi konular konuşulacak. Aktif olarak 4 senedir kamp yapıyoruz ve sürekli kamp deneyimimizi Derin doğduktan sonra da devam ettirdik. Derin’le ilk kez gittiğimizde henüz 8 aylıktı. Bu yüzden tavsiyeler verebilecek kıvama geldiğimi düşünüyorum.

Zaten kamp tatiline başlamadan önce 5 yıldızlı otele gitmiyorduk. Kamp dışında gittiğimiz tatillerde butik otel tercih ediyorduk. Fakat yaşam tarzımız olarak kamp tatilinin bize çok daha uygun olduğuna karar verdik.

Öncelikle çocuğunuzla ilk kez kamp yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var? Nedir bunlar?


1.Hava durumu: Yağmur çok büyük sıkıntı. İnanın soğuk mesele değil, ekipmanınız donanımınız kuvvetli olduğu sürece soğuktan korkmayın. Ama yağmur büyük sıkıntı oluyor. Hele ki çocuğunuz henüz yürümüyor, emekliyor ve sıralıyorsa…


2.Uyku tulumu: Çadırdan daha önemli olduğunu düşünüyorduk ama bunu savunacak bir dayanağımız yoktu. Ta ki son kampımıza kadar. Herkes çok üşüyorken biz terledik hatta üstümüzü açtık, Derin dahil. Çadırınız çok kötü özelliklerde bile olsa uyku tulumunuzun iyi olması gerekiyor. Cem ve benim uyku tulumum ortadan fermuarla birleşiyor, Derin’i de aramıza sokuyoruz 💚 Bizim uyku tulumlarımız artık üretilmiyor ama yerine alınabilecek aynı marka muadil linkini bırakıyorum. https://www.tekzen.com.tr/husky-ember-14c-uyku-tulumu-2707928 Alttaki görselde görebilirsiniz.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: img_20200703_235255.jpg

3.Denize yakınlık: Eğer yazın çok sıcaksa denize yakın bir yerde kurmanız çocuk açısından iyi olabilir. Balıkesir/Burhaniye’de gittiğimiz kampta Derin ciddi diş sancısı çekiyordu ve deniz sayesinde bir nebze olsun oyalandı, vakit geçirmek açısından iyi oluyor. Yoksa benim çok tercih ettiğim bir kamp yeri şekli değil.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: ezgibcoskun_20200716_6.jpg


4.Oyuncak/Oyalayıcı bir şeyler: Sevdiği birkaç tane oyuncak ya da şişme simit havuz gibi şeylerden bir tane yeterli. Çanakkale kampında şişme havuz inanılmaz iyi olmuştu. Ya da daha önce aldığınız birkaç kitabı hiç göstermeyip saklayıp böyle günlerde açığa çıkarabilirsiniz. Bestway marka çok memnun kaldığımız simit linkini bırakıyorum. https://www.ozdilekteyim.com/shop/tr/ozdilekteyim/bestway-bebek-deniz-simiti-69cm

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: ezgibcoskun_20200716_5.jpg

5.Gidilecek yolun süresi. Bu bebekten bebeğe değişir tabi ama benim çocuğum uyku dışında arabada 20 bilemediniz 30 dakikadan sonra inanılmaz sıkılıyor, oto koltuktan inmeye çalışıyor. Ağlamaya başlıyor ve deliriyor. Hele ki ilk kampımızı 8 aylıkken yaptık. Sürekli emziriyor ve süt sağıyor durumdaydım. Aşırı uzun yol benim için ve onun için ızdırap olabiliyordu. Genelde uyku saatine ayarlıyordum. Çok uzun yola gideceksek direkt gece yola çıkıyorduk, yol boyunca uyuyordu.


6.Mama sandalyesi: ❤❤❤❤ bir sürü kalp koydum çünkü mama sandalyesi bizim seyahatlerimizin vazgeçilmeziydi. Biraz bagaj düşmanı ama olsun aşırı önemli. Alttaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere ormanın derinliklerinde mama sandalyeli bir bebek gördüyseniz Derin olma ihtimali yüksek oldukça yüksek. Derin şu an 2 yaşında ve son gittiğimiz kampa mama sandalyesini götürmedik çünkü artık bizler gibi yiyebiliyor. Yani çok daha küçükken en azından 1 yaşından 1,5 yaşına kadar çok elzem olabiliyor. Mama sandalyesi linkini bırakıyorum. https://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/ikea-cocuk/0-2-yas/mama-sandalyeleri/29067293/antilop-tepsili-mama-sandalyesi.aspx?recommended_by=dynamic&recommended_code=0e1a9eb58ee60dbf4a9ab070e02c6980

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: ezgibcoskun_20200716_7.jpg

7.Hamak: Basit bile olsa bir hamak edinirseniz ya da içinde hamak olan bir tesisi tercih ederseniz çocukların çok hoşuna gidiyor. Hamaklarımızın linkini bırakıyorum. https://www.decathlon.com.tr/hamak-id_8330394.html

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: ezgibcoskun_20200716_1.jpg

8.Şişme Yatak: Şişme yatağın önemini bir miktar geç anlayanlardanız. İlk başta kalın spor matı gibi şişme yatağımız vardı. Bu tip ince yataklar minicik bile eğimli bir yere kursanız belinizi mahvediyor. Ya da çok dikenli taşlı bir yere gittiyseniz hem batabiliyor hem de yine aynı yere geleceğim, sırtınız beliniz ağrımaya başlıyor. Şişme yatağımız bayağı büyük ve inanılmaz konforlu. Linkini bırakıyorum. Fiyatı da çok iyi ama dönem dönem çılgın kampanyalar oluyor. Biz zamanında 50 TL’ye almıştık koskoca yatağı. https://www.ozdilekteyim.com/shop/tr/ozdilekteyim/bestway-cift-kisilik-sisme-yatak-pr-10102880–13

Bunlar önemli olan konulardı. Bir de evde mutfak, Derin ve alet ekipman şeklinde 3 kategoriye ayırdığımız tam 3 sayfalık listemiz var. Bakın bunlar çok özel bilgiler, onları yazacağım şimdi.

MUTFAK

 • Islak mendil
 • Havlu peçete
 • Birkaç rulo tuvalet kağıdı
 • Tava
 • Tencere (küçük kamp tenceresi olabilir)
 • Çaydanlık/Yumurta haşlamak için kap
 • Çekirdek/Kuruyemiş
 • Zeytinyağ / Çay / Kahve
 • Tuz / Karabiber
 • Bıçak / Çatal / Kaşık / Tabak seti ( plastik götürmeniz önerilir.)
 • Bardak / Kupa
 • Maşa
 • Tüp
 • Nurgaz ocak ve kartuş (Biz küçük tüp kullanıyoruz ama bundan alacağız)

 

DERİN

 • Emzik (maalesef bağımlılığı olanların unutmaması gereken ilk madde)
 • Bez ya da tuvalet aparatı (bebeğinizin yaşına göre değişir)
 • Uyku tulumu (Ne kadar sıcakta giderseniz gidin özellikle Akdeniz bölgesi dışı yerlerde akşamları çok serin oluyor. Bu sebeple uzun kollu ama ince bir penye tulum alabilirsiniz.)
 • Çorap
 • Ayakkabı/Terlik
 • İlaçlar (İdrar yolu enfeksiyonuna karşı doktorun vermiş olduğu hiç açılmamış fakat ihtiyaç anında açılabilecek bir antibiyotik, olası ateş durumuna karşı Calpol, sinek ısırıklarına karşı Fenistil ve düşmelere karşı Hirudoid jel)
 • Telefon çeken bir yerse daha önceki yazımda anlattığım telsiz uygulaması için yedek telefon
 • Makarna
 • Tarhana (makarna ve tarhana kurtarıcı olabiliyor)
 • Kuruyemiş / Meyve
 • Buzdolabına kefir

 

ANA EKİPMAN

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Okuyan gözleriniz dert görmesin. Siz benim ışıklı ayakkabılarımsınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 7